15 września 2020 07:37 | Aktualności

Narodowe czytanie "Balladyny"

To już dziewiąta edycja akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Polski. Jej celem jest propagowanie polskiej literatury i rozwój czytelnictwa. W tym roku wybrano „Balladynę”. Na oficjalnej stronie Prezydenta  zamieszczono krótkie uzasadnienie dokonanego wyboru:

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Tak się składa, że utwór jest lekturą w klasie siódmej. 4 września, w dzień poprzedzający Narodowe Czytanie, wypożyczyliśmy książki ze szkolnej biblioteki i na lekcji języka polskiego rozpoczęliśmy naszą przygodę z bohaterami lektury. Zapowiada się ciekawie. Dokończymy w domu, a po przeczytaniu wybrane zagadnienia omówimy w szkole.

Mateusz Marciniak i Radosław Orzech z klasy VII a.